Technik robót wykończeniowych w budownictwie to NOWOŚĆ na poziomie technika. Jest to zawód szerokoprofilowy. Absolwenci kierunku będą mogli prowadzi prace związane z wykańczaniem budynków, np.: montaż suchej zabudowy, malarskie, tapeciarskie, okładzinowe oraz organizować, kontrolować i koordynować roboty wykończeniowe na budowie.

W programie nauczania realizowana jest nauka z następujących przedmiotów zawodowych:

• rysunek budowlany,
  • technologia robót wykończeniowych ,
  • organizacja robót budowlanych ,
  • kosztorysowanie w budownictwie,
  • konstrukcje budowlane,
  • postawy budownictwa ,
  • działalność gospodarcza w budownictwie ,

W trakcie trwania nauki w technikum robót wykończeniowych w budownictwie uczeń zdobywa umiejętności w kwalifikacjach:

• Kwalifikacja BD.04 - Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych
  • Kwalifikacja BD.21 - Organizacja, kontrola i sporządzanie kosztorysów robót budowlanych

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik robót wykończeniowych w budownictwie będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych::

• wykonywania robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych;
  • organizowania i kontrolowania robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy;
  • montażu, użytkowania i demontażu rusztowań stosowanych podczas wykonywania robót wykończeniowych;
  • koordynowania prac związanych z wykonywaniem budowlanych robót wykończeniowych;
  • organizowania i kontrolowania robót wykończeniowych prowadzonych w obiektach budowlanych;
  • sporządzania kosztorysów na roboty wykończeniowe w budownictwie.
  • wykorzystywać specjalistyczne programy komputerowe wspomagające organizację kampanii reklamowej,
  • opracowywać oferty handlowe dotyczące sprzedaży usług reklamowych i promocyjnych,
  • prowadzić negocjacje, rozmowy handlowe oraz współpracować z klientami,
  • przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska podczas wykonywania zadań zawodowych.

Absolwent technikum, który zda egzamin maturalny może podjąć dalsze kształcenie na dowolnym kierunku studiów.

Absolwent technikum robót wykończeniowych w budownictwie zdobywa przygotowanie zawodowe od podjęcia pracy w:

• firmach wykonawczych i remontowych w zakresie montażu suchej zabudowy, t.j. ścianek działowych i sufitów podwieszanych,
  • firmach prowadzących roboty wykończeniowe wewnątrz budynków,
  • laboratoriach zakładowych.