Technik grafiki i poligrafii cyfrowej zajmuje się przygotowywaniem materiałów do drukowania. Obsługuje różnego rodzaju programy graficzne oraz typowe programy do składu komputerowego. Z dostarczonych materiałów w postaci tekstu, wykresów, fotografii, tabel wykonuje za pomocą sprzętu komputerowego obróbkę materiałów graficznych. Wykonuje i publikuje internetowe projekty multimedialne w tym bannery, buttony oraz strony internetowe.

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej jest obecny niemal w każdej agencji reklamowej, we wszystkich firmach wydawniczych oraz drukarniach cyfrowych. Od jego umiejętności zależy bowiem ostateczny wygląd bannerów internetowych, design stron internetowych, ulotek, gazet, czasopism kolorowych oraz książek.

W programie nauczania realizowana jest nauka z następujących przedmiotów zawodowych:

• cyfrowe technologie graficzne,
  • technologie multimedialne ,
  • cyfrowe maszyny drukujące ,
  • działalność gospodarcza w branży poligraficznej,
  • przygotowanie do drukowania,
  • projekty multimedialne ,
  • drukowanie cyfrowe ,

W trakcie trwania nauki w technikum grafiki i poligrafii cyfrowej uczeń zdobywa umiejętności w kwalifikacjach:

• Kwalifikacja AU.54 - Przygotowywanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych, okładzinowych i wykończeniowych
  • Kwalifikacja AU.55 - Drukowanie cyfrowe i obróbka druków

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej będzie potrafił:

• obsługiwać cyfrowe urządzenia wejścia i wyjścia, oprogramowanie oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe stosowane w procesie wytwarzania produktów poligraficznych;
  • stosować dostępne technologie poligraficzne w procesie wytwarzania produktów;
  • zabezpieczać prawidłowe działanie systemów i urządzeń;
  • stosować techniki komputerowe w realizacji zadań zawodowych;
  • organizować i nadzorować proces technologiczny;
  • prowadzić działalność gospodarczą. Kształtowanie podstaw przedsiębiorczych oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy odbywa się zarówno w trakcie kształcenia zawodowego jak i podczas realizacji zajęć edukacyjnych "Podstawy przedsiębiorczości".

Absolwent technikum, który zda egzamin maturalny może podjąć dalsze kształcenie na dowolnym kierunku studiów.

Absolwent technikum grafiki i poligrafii cyfrowej zdobywa przygotowanie zawodowe od podjęcia pracy w:

• szeroko pojętych multimediach, np. w studiach reklamowych (reklama zewnętrzna, udział w kampaniach reklamowych, projektowanie gadżetów reklamowych),
  • studiach grafiki, fotografii cyfrowej,
  • drukowaniu cyfrowym i dalszej obróbce,
  • obsłudze cyfrowych systemów zarządzania drukarnią,
  • w zakładach poligraficznych.